Promocja!

Z twierdzy Piła do rosyjskiej niewoli

Cena: 25,00 

Brak w magazynie

Opis

Z prawdziwą przyjemnością oddajemy w Państwa ręce książkę Wilhelma Heinricha Schmidta pt. Z Twierdzy Piła do rosyjskiej niewoli, zapoczątkowując tym samym nową serię Wydawnictwa Pomost – „Front wschodni”.

Wilhelma Heinricha Schmidta poznaliśmy w 2004 r. za pośrednictwem Richarda Siegerta – celowniczego czołgu Tygrys w trakcie walk o Twierdzę Poznań w 1945 roku. Panowie znali się i przyjaźnili od czasu rosyjskiej niewoli, którą spędzali początkowo w Obozie Policyjnym w Poznaniu, a następnie w obozie dla jeńców niemieckich w Sulacz-Gora koło Pietrozawodska w Karelii. W 2004 r. Wilhelm Heinrich Schmidt odwiedził na krótko Poznań, dzięki czemu mogliśmy poznać go osobiście. Pokazaliśmy mu, jak dziś wygląda miejsce dawnego Obozu Policyjnego przy ul. Bułgarskiej. Wtedy też dowiedzieliśmy się, że Schmidt spisał swoje wspomnienia. Ponieważ jednak obejmowały one głównie okres pobytu w niewoli w latach 1945-1949, poprosiliśmy go, aby poszerzył je o opis swojego udziału w walkach o Twierdzę Piła – epizodu mało znanego polskiemu czytelnikowi. Życzeniem autora było jedynie, aby we wstępie do książki: (…) dołączyć podziękowania dla polskich żołnierek, które nas eskortowały, ochraniały i zaopatrywały podczas marszu do Poznania. Mam nadzieję, że te kobiety również dożyły sędziwego i dostojnego wieku, i życzę im wszystkiego najlepszego. Wielu z nas zawdzięcza im swoje życie, w szczególności zaś ranni, cierpiący wskutek sowieckich strażników, co bardzo często obserwowaliśmy podczas drogi. Wszystko, co zapamiętałem, spisałem w zgodzie z
moim sumieniem, w nadziei, że dla młodej generacji będzie trwał pokój pomiędzy naszymi narodami, i będąc jednocześnie szczęśliwym, że trwał w międzyczasie.

Seria „Front wschodni” obejmuje wspomnienia oraz publikacje oparte na wspomnieniach będących zapisem zmagań na froncie wschodnim.

Szczegóły 

Rok wydania: 2012
Okładka: Miękka 
Ilość stron: 96
Format: 140x200x35
ISBN: 9788389789129