Walki o Fort Stülpnagel i Żegrze styczeń/luty 1945

Cena: 11,90 

Brak w magazynie

Opis

.

“Walki o Fort Stulpnagel i Żegrze” to zapis wydarzeń, jakie rozegrały się na wąskim odcinku frontu we wschodniej części Twierdzy Poznań w dniach od 23 stycznia do 8 lutego 1945 r.
Na niniejszą publikację złożyły się zbierane przez wiele lat relacje dziesiątków świadków, byłych żołnierzy niemieckich, rzuconych do obrony Festung Posen w roku 1945. Część z nich była wówczas młodymi oficerami Wehrmachtu i dzięki ich skrupulatności opisy zdarzeń podane są z dużą precyzją. Z zadziwiającą czasem dokładnością przedstawiają obce im wcześniej miejsca, w których przyszło im walczyć, obnażając przy tym mity, jakie powstały przez dziesięciolecia, mówiące o fanatycznej, potężnej załodze twierdzy, broniącej miasta “za wszelką cenę” Publikacja ukazuje także inny, ludzki wymiar zdarzeń – strach, beznadzieję, cierpienie zwykłych żołnierzy.
W “Walkach o Fort Stulpnagel i Żegrze” przedstawiona jest także szczegółowo sylwetka Oberfeldwebla Josefa Schreibera, odznaczonego Krzyżem Rycerskim żołnierza Wehrmachtu, który zaginął podczas walk w rejonie Fortu Stulpnagel, a którego imię po dziś dzień noszą koszary Bundeswehry w Immendingen.

Na zaśnieżonym polu przed naszymi liniami leżało wielu poległych Rosjan, najbliżsi już 20 metrów od naszych dziur. Ale nie udało się im przedrzeć przez nasze pozycje. Pod osłoną nocy starałem się podejść z moimi ludźmi jak najbliżej fortu. W momencie rozpoczęcia kontrataku, na czele kompanii biegł obok mnie dowódca jednego z oddziałów – Leutnant Blumenohr. Gdy z impetem wtargnęliśmy na pozycje wroga, zginął od strzału w głowę z najbliższej odległości.