Promocja!

Dwa kroki do masowego grobu

Cena: 22,50 

Brak w magazynie

Opis

“Dwa kroki do masowego grobu” Kurta F. Langego to książka szczególna. Dzięki jej autorowi, rodowitemu poznaniakowi niemieckiego pochodzenia, odkrywamy zupełnie nowe spojrzenie na dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w styczniu i lutym 1945 roku w stolicy Wielkopolski. Kurt F. Lange nie czuje się bowiem okupantem czy kimś obcym, lecz pełnoprawnym mieszkańcem Poznania, który uważa za swój obowiązek obronę miasta przed Armią Czerwoną. Podczas walk o miasto jako żołnierz Waffen-SS zostaje wcielony do Grupy Bojowej SS “Lenzer”, jednej z niewielu elitarnych niemieckich jednostek biorących udział w trwającej ponad cztery tygodnie bitwie.

Książka w sposób bardzo barwny i obrazowy ukazuje dramaturgię wydarzeń tamtych zimowych dni 1945 roku. Wraz z autorem śledzimy przebieg ciężkich walk ulicznych m.in. na Górczynie, Jeżycach, w centrum miasta i rejonie poznańskiej Cytadeli. Jesteśmy także świadkami dramatu wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, których znaczna część zostaje rozstrzelana i pochowana w masowych grobach w parku znajdującym się na tyłach poznańskiego Zamku.

Książka ta powinna być przestrogą dla współczesnych, ukazuje bowiem, do czego doprowadza nienawiść między ludźmi różnych narodowości: okrucieństwo czasu, w którym zabijanie stało się codziennością. Jak pisze we wstępie autor: “Wszystko, co zostało tu napisane, właściwie powinno odejść w zapomnienie, ponieważ jest zbyt bolesne.”

 

Szczegóły

Rok wydania: 2004
Okładka: Miękka 
Ilość stron: 88
Format: 140×200
ISBN: 8391609146