312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę

Cena: 17,90 

3 w magazynie

Opis

Po raz pierwszy oddajemy w Państwa ręce tomik z serii Festung Posen 1945 poświęcony w całości wspomnieniom żołnierzy rosyjskich. Niniejsza pozycja pt. 312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę zawiera wspomnienia generała majora Aleksandra Krajnowa – dowódcy 1083. Pułku Strzelców 312. Smoleńskiej Dywizji Piechoty, oraz Hermana Chłopina – dowódcy kompanii szturmowej 1081. Pułku Piechoty tejże dywizji.
312. Smoleńska Dywizja Piechoty w toku walk o Poznań walczyła głównie na jego wschodnim brzegu, w rejonie Starołęki – w pasie jej ataku znajdowały się trzy forty wewnętrznego obwodu Festung Posen: I Röder, Ia Boyen i II Stülpnagel – kierując się następnie na północ w kierunku Rataj i Śródki i w dalszym etapie walk podejmując bój o te dzielnice.

Przedarłszy się przez wyłom w ścianie budynku, grupy sierżantów Szczerbina i Głuszoka prowadziły bój o zajęcie ostatniego piętra i strychu w jednym skrzydle domu, podczas gdy przez połączone piwnice hitlerowcy ponownie wtargnęli do budynku i zblokowali grupy szturmowe. Szczerbin i Głuszok zachowali zimną krew i przystąpili do obrony zarówno z dołu, jak i z góry. W tym czasie z pomocą nadchodziła mała grupa sierżanta Silczewa, która odcięła od piwnicy grupę Niemców. Nieoczekiwany atak oszołomił wroga. Wspólnymi działaniami z góry i z dołu grupy szturmowe szybko zlikwidowały nieprzyjaciela i zajęły cały dom, pozwalając kompanii na szybkie dołączenie do natarcia batalionu. Pokonując zaciekły opór wroga, zdobywali dom za domem, ulicę za ulicą, nie przerywając walki nawet nocą.